Mandulagyulladás - mire kell szülőként figyelnünk?
A mandulagyulladás a torok hátsó részében elhelyezkedő mandulák gyulladásos állapota, amelyet okozhatnak vírusos és bakteriális fertőzések, tünetei közé pedig többek között, a mandulák szemmel is látható duzzanata mellett a torokfájás, nyelési nehézség, a nyaki nyirokcsomókban érintésre jelentkező fájdalom tartoznak. Kezelése elsősorban a kiváltó októl függ, ezért fontos a gyors és pontos diagnózis - ha sokszor előfordul, a súlyos szövődmények elkerülése érdekében a mandulák eltávolítása is gyakori. 
Általában gyermekeknél fordul elő, ezért különösen fontos, hogy a szülőként tisztában legyünk a tüneteivel, hogy akkor is felismerjük, ha gyermekünk nem tudja pontosan elmondani, mit érez. A pirosságon és a duzzanaton túl a fehér vagy sárgás nyák kialakulása a mandulán, a torokfájás, a nehéz vagy fájdalmas nyelés, a láz, a tompa vagy rekedt hang, a rossz lehelet, a nyak merevsége, a fejfájás, nagyon kicsi gyerekeknél pedig a nyáladzás, az étel elutasítása, a szokatlan nyugtalanság lehetnek figyelmeztető jelek. Ha a gyerek nagyon gyengének, fáradtnak, nyugtalannak tűnik, légzési nehézségei vannak vagy extrém nyelési nehézséget tapasztal, azonnal orvoshoz kell fordulni!

A gyakori vagy folyamatos mandulagyulladás komoly szövődményekhez vezethet: a légzési nehézség állandósulhat, megzavarhatja a gyerek alvását, a fertőzés átterjedhet a környező szövetekre, illetve mandulatályog is kialakulhat, amely a felgyülemlett genny következménye. 

Miután az orvos megkezdte a gyerek kezelését, felírta a szükséges gyógyszereket, a gyógyulás elősegítése érdekében még az következőket érdemes megtennie: gondoskodnia kell arról hogy a gyerek megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszon, így a torkát újra és újra megnedvesíti, és a kiszáradás is megelőzhető. A torokfájás enyhítése érdekében meleg folyadékokat adjon a gyereknek, legyen az leves, tea, mézes tej, illetve figyeljen oda a szoba páratartalmára - a száraz levegő ingerli a torkot.   


Forrás: mayoclinic.org