Mit jelent a hüvely és a külső nemi szervek gyulladása? Milyen tünetei vannak?
A hüvelygyulladás (vaginitis) a hüvely nyálkahártyájának gyulladása. A külső nemi szervek (vulva) gyulladása a vulvitisz. Vulvovaginitisz a külső nemi szervek és a hüvely együttes gyulladása.

Ezekben az állapotokban a szövetek gyulladtak, ami néha hüvelyi folyást eredményez. Okai közé tartoznak a fertőzések, irritáló anyagok vagy tárgyak, daganatok vagy más kóros szövetszaporulatok, sugárterápia, gyógyszerek és hormonális elváltozások. A rossz személyi higiéne hozzájárul a baktériumok és gombák növekedéséhez, és irritációt is okozhat. Széklet juthat a hüvelybe egy rendellenes, a hüvely és a belek között levő járaton (fisztula) át, aminek a következménye hüvelygyulladás lehet. A nő szaporodóképes évei alatt a hormonális változások normál folyást eredményezhetnek, ami vízszerű, nyálkás vagy tejfehér; mennyisége és típusa a menstruációs ciklus különböző fázisai szerint változik. Menopauza után a hüvelynyálkahártya és a külső nemi szervek szövetei elvékonyodnak, és a normál folyás csökkenhet az ösztrogének hiánya miatt. Következésképpen a hüvely és a külső nemi szervek könnyebben sérülnek. Az újszülötteknek is lehet hüvelyi folyása a születés előtt az anyából felszívódott ösztrogén miatt. Ez általában 2 héten belül megszűnik.

 

Tünetek: A hüvelygyulladás leggyakoribb tünete a rendellenes hüvelyi folyás. Rendellenesnek tartjuk a folyást, ha nagy mennyiségű, kellemetlen szagú, vagy hüvelyi viszketéshez, sebesedéshez társul. Gyakran a rendellenes folyás sűrűbb a normál folyásnál, és változó színű. Például lehet túró állagú, vagy lehet sárga, zöldes, vagy vérrel festenyzett. A hüvely bakteriális fertőzése általában fehér, szürke vagy sárgás, kellemetlen vagy halszagú folyást hoz létre, a folyás erősebbé válhat nemi közösülés, vagy szappanos mosakodás után, mivel ezek csökkentik a hüvely savasságát, így előmozdítják a baktériumok növekedését. A külső nemi szervek irritációját vagy enyhe viszketését érezheti a beteg. A candida (egy élesztőgomba) fertőzés a hüvely és a külső nemi szervek közepes és súlyos viszketését és égését okozza. A bőr vörösnek tűnik, és durva tapintású. A sűrű, sajtszerű hüvelyfolyás a hüvely falára tapadhat, a tünetek rosszabbodhatnak a menstruációt megelőző hét során. Ez a fertőzés könnyen visszatér azokban a nőkben, akiknek rosszul beállított a cukorbetegsége, vagy antibiotikumot szednek.

A Trichomonas vaginalis protozoon okozta fertőzés fehér, szürkészöld vagy sárgás folyást hoz létre, ami habos lehet. A folyás gyakran röviddel a menstruáció után jelenik meg, és kellemetlen szaga lehet. Viszketés gyakori.

 

Vízsszerű folyást, különösen, ha vért tartalmaz, okozhat a hüvely, a méhnyak vagy a méhnyálkahártya (endometrium) rákja. A méhnyakon lévő polipok hüvelyi vérzést okozhatnak közösülést követően. Ha a külső nemi szervek viszketnek egy ideje, vagy kényelmetlen érzést keltenek, ennek lehetséges oka a humán papillomavírus-fertőzés, vagy a rák nagyon korai stádiuma, ami még nem támadott meg más területeket, és a sebész könnyen el tudja távolítani.

 

A külső nemi szerveken lévő fájdalmas sebesedést herpeszfertőzés vagy tályog okozhatja. A fájdalmatlan sebesedést rák, vagy szifilisz okozhatja. A szeméremszőrzetben élő tetvek a külső nemi szervek területének viszketését okozzák (pediculosis pubis).

 

Kórisme: A folyás jellege már sugallja az orvosnak annak okát, de további információkra van szükség a diagnózis felállításához – ilyenek: a menstruációs ciklus során mikor fordul elő a folyás alkalomszerű-e, vagy folyamatos, hogyan reagált a korábbi terápiára, és hogy a nő külső nemi szervein érez-e viszketést, égést vagy fájdalmat, vagy van-e hüvelyi sebesedés. Az orvos rákérdezhet az alkalmazott születésszabályozási módszerre, nemi közösülés utáni fájdalomra, korábbi hüvelyi fertőzésekre, nemi betegségekre és a használt mosószerekre, melyek irritációt okozhatnak. A kérdések közé tartoznak, hogy a szexuális partnernek vannak-e panaszai, és van-e bárki másnak a háztartásban lágyéktáji viszketése. A hüvely vizsgálata során az orvos vattás pálcát használ a folyásból való mintaétel céljára, a mintát mikroszkóp alatt vizsgálják, vagy laboratóriumban tenyésztik, esetleg mindkét vizsgálatot elvégzik, hogy azonosítsák a fertőző organizmust. A méhnyakat megtekintik, és mintát vesznek Papanicolau (Pap) – teszt céljára, amivel kimutatható a méhnyak rákja. Az orvos kétkezes vizsgálatot is végez: kesztyűben az egyik kezének mutató- és középső ujját a hüvelybe vezeti, és a másik kezével kívülről finom nyomást gyakorol az alhasra, hogy tapintsa a belső nemi szerveket a két keze között. Ha valakinek hosszan fennálló gyulladása van, a külső nemi szervek területén (vulván), ami kezelésre nem reagál, az orvos általában szövetmintát vesz mikroszkópos vizsgálat (biopszia) céljára, hogy ráksejteket keressen benne.

 

Kezelés: Normál folyás esetén alkalmankénti, vízzel végzett hüvelyöblítés csökkenti a folyás mennyiségét. A hüvelygyulladás okozta folyás viszont a specifikus, az oknak megfelelő kezelést tesz szükségessé. A fertőzések kezelése antibiotikum, gombaellenes (antifungális), vagy vírusellenes (antivirális) szer adása, a fertőző organizmustól függően. A fertőzés gyógyulásáig rövid ideig ecetes vizes hüvelyöblítést lehet végezni a tünetek befolyásolására. Viszont a gyakori hüvelyöblítés és gyógyszeres öblítések nem javasoltak, mert növelik a kismedencei gyulladás kockázatát. Ha az ajkak (a hüvely és a húgycső nyílásánál lévő bőrredők) korábbi fertőzések miatt összetapadtak, hüvelyi ösztrogénkrém 7-10 napos használata általában megnyitja őket.

 

Az antibiotikumon túl a bakteriális fertőzések kezelésére propionsav-gél is használható, a hüvelyi váladék savasabbá tételére – ami ellene hat a baktériumok növekedésének. Nemi betegségek esetén mindkét nemi partnert kezelik az újrafertőződés megakadályozása céljából. A hüvely nyálkahártyájának elvékonyodását menopauza után ösztrogénpótló terápiával kezelik. Az ösztrogént lehet szájon át, vagy bőrtapasz formájában adni, vagy krém formájában közvetlenül a hüvely és külső nemi szervek területére alkalmazni.

 

A külső nemi szervek gyulladásának kezelésére használt gyógyszerek annak okától függenek, és megegyeznek a hüvelygyulladás kezelésére használt gyógyszerekkel. További lépések közé tartozik bő, nedvszívó ruházat, ami lehetővé teszi a levegő keringését, mint például pamut vagy pamutbéléses alsónemű viselése, és a külső nemi szervek tisztántartása. Glicerines szappanokat kell használni, mert sok más szappan irritálhatja ezt a területet. A kortikoszteroid kenőcsök/krémek és szájon át szedett antihisztaminok szintén csillapíthatják a fertőzés okozta viszketést. Szájon át szedett fájdalomcsillapítókkal mérsékelhető a fájdalom. 

Forrás Orvosi kézikönyv a családban

2014 JÚL 24 10:34:26/