Vesztibuláris ideggyulladás
A betegség során hirtelen jelentkező, súlyos szédüléses rohamok lépnek fel, ezek hátterében a félkörös ívjáratokból induló idegek gyulladása áll. 

A gyulladásért valószínűleg vírusfertőzés felelős. A első roham súlyos, hányingerrel vagy hányással jár, és 7-10 napig tart. A szemgolyók gyors, ritmikus mozgása, szemteke rezgés figyelhető meg az érintett oldal irányába (nisztagmus). A jelenségek rövid idővel maguktól elmúlnak. A betegség állhat egy, egyszeri rohamból, de jelentkezhet többször is 12-18 hónapon keresztül elhúzódva. Ilyenkor a rohamok egyre rövidebbek és enyhébbek lesznek. A hallás nem érintett.

                A kórisme otoneurológiai vizsgálaton alapszik, melynek részét képezi a testartás, járás, a szemteke rezgés, lehetőség szerin elektromos úton, elektronisztagmográfiával történtő vizsgálata, provokációs tesztek, kalorikus ingerlés elvégzése.  ..   Mágneses rezonancia-vizsgálat (MRI) segítségével kizárható esetleges koponyaüregi térfoglaló folyamat . 

                A vestibularis ideggyulladás okozta szédülést tüneti szerekkel kezelik, . Ha a hányás sokáig elhúzódik, szükségessé válhat az elvesztett folyadék és sók infúzión keresztüli pótlása. 

Lektorálta Dr. Varga Zsuzsa


2014 JÚN 30 16:44:07/